Pedagogika szkolna i terapia pedagogiczna

Studia ukierunkowane są na nabywanie specjalistycznej wiedzy i umiejętności niezbędnych we współtworzeniu i realizacji programu wychowawczego szkoły, a także szeroko pojętych programów profilaktyki zaburzeń zachowania dzieci i młodzieży. Przygotują do prowadzeniu diagnozy i terapii trudności uczniów, niepowodzeń szkolnych, koordynacji działań podejmowanych na rzecz ucznia przez osoby i instytucje w środowisku szkolnym i pozaszkolnym. Absolwent uzyskuje kompetencje w zakresie terapii pedagogicznej – jest przygotowany do realizacji zadań z zakresu terapii pedagogicznej i wspomagającej, zna i potrafi realizować założenia profilaktyczne, diagnostyczne i korekcyjno-kompensacyjne. Współtworzy, realizuje oraz poddaje ewaluacji programy wychowawczo-profilaktyczne i terapeutyczne oraz niesie pomoc pedagogiczno-psychologiczną uczniom, rodzicom i nauczycielom. Studia rozwijają umiejętności wykorzystywania różnych źródeł w celu pozyskiwania, uzupełniania i pogłębiania wiedzy merytorycznej w zakresie szczegółowych bloków tematycznych edukacji szkolnej i terapii pedagogicznej.

Absolwent studiów pierwszego  stopnia kierunku pedagogika, specjalności pedagogika szkolna i terapia pedagogiczna, uzyskuje tytuł zawodowy licencjata, co umożliwia mu podjęcie studiów drugiego stopnia.