Pedagogika resocjalizacyjna i mediacje rodzinne

PEDAGOGIKA RESOCJALIZACYJNA I MEDIACJE RODZINNE

Studia na wybranej specjalności  umożliwiają zdobycie  pogłębionej i uporządkowanej wiedzy o różnych środowiskach wychowawczych, ich specyfice i procesach w nich zachodzących, a także dotyczącą uwarunkowań niedostosowania społecznego oraz sprawiedliwości naprawczej, modeli i sposobów rozstrzygania sporów poprzez polubowne dochodzenie do ugody. Absolwent  potrafi zdiagnozować środowisko patogenne i subkulturowe, jest wyposażony w wiedzę z zakresu podstawowych metod i technik resocjalizacyjnych oraz tworzenia programów środowiskowych do pracy z osobami niedostosowanymi społecznie.

Absolwent może podjąć pracę w instytucjach resocjalizacyjnych o charakterze zamkniętym (m.in. Zakładach Karnych, Poprawczych, Schroniskach dla Nieletnich, Młodzieżowych Ośrodkach Wychowawczych) oraz placówkach resocjalizacyjnych funkcjonujących w środowiskach otwartych (m.in. Ośrodkach Kuratorskich, Świetlicach Socjoterapeutycznych, Placówkach Wsparcia Dziennego i jako pedagodzy ulicy). Ponadto absolwent może podjąć zatrudnienie w instytucjach, gdzie wykorzystuje się kompetencje i kwalifikacje mediatora (m.in. Opiniodawczych Zespołach Specjalistów Sądowych, Zespołach Kuratorskiej Służby Sądowej, Centrach Mediacji i Arbitrażu). Absolwenci tej specjalności są preferowani do pracy w charakterze pedagogów szkolnych, a także w Policji oraz innych organach administracji państwowej i samorządowej na stanowiskach związanych z profilaktyką i utrzymaniem porządku publicznego.